niedziela, 5 kwietnia 2015

Mazurek z czekoladą

Mazurek to tradycyjne ciasto w kuchni polskiej. Nie może go zabraknąć podczas Wielkanocy. Każdy przygotowuje go inaczej. Jedni na spodzie kruchym, inni na biszkoptowym lub makaronikowym. Można go przekładać lub pokrywać słodką masą. Możliwości jest sporo: kajmak, krem orzechowy, budyniowy, dżem, marmolada. A wierzch zdobią bakalie, owoce lub lukier. 

Właściwie powinnam przygotować mazurek orzechowy, ponieważ jestem mieszkanką województwa kujawsko-pomorskiego, a mazurek ten został wpisany na listę produktów tradycyjnych województwa. Ale wszystko przede mną- może za rok?

Na swój pierwszy w życiu mazurek wybrałam najprostszy przepis z bloga Pani Doroty Moje Wypieki.

mazurek, mazurki, mazurek czekoladowy, mazurek z czekoladą, mazurek na kruchym cieście, mazurki przepisy, mazurek przepis, przepis na mazurek, przepis na mazurka
 

Potrzebujemy:

- 175g mąki pszennej,
- 25g cukru pudru,
- 100g schłodzonego masła 82%,
- 1 łyżka śmietany 18%,
- 1 żółtko,

Wypełnienie
- 100g mlecznej czekolady,
- 40ml śmietany 30% lub 36%
oraz
- 50g białej czekolady,
- 20ml śmietany 30% lub 36%.

Przygotowanie

Wszystkie składniki na ciasto umieszczamy w misie miksera i miksujemy/wyrabiamy. Można także zrobić to ręcznie. Ciasto formujemy w kulę, owijamy folią i wkładamy do lodówki na godzinę. 

Po upływie godziny rozwałkowujemy ciasto na grubość około 4mm i wycinamy z niego kształt pisanki. Z pozostałych ścinków kształtujemy wałeczek i przyklejamy na zewnętrznej stronie mazurka. Ciasto umieszczamy na papierze do pieczenia i ponownie schładzamy w lodówce przez około 30-60 minut. 

Przed włożeniem ciasta do piekarnika nakłuwamy je widelcem. Pieczemy około 15 minut w temperaturze 200 stopni, do zarumienienia. Po upieczeniu, studzimy.

Wypełnienie
Czekoladę mleczną topimy w kąpieli wodnej. Dodajemy śmietanę. W osobnej misce robimy to samo z białą czekoladą.

Na wystudzony mazurek wylewamy mleczną czekoladę i równo rozprowadzamy. Następnie robimy białe wzorki z białej czekolady. Mazurek należy schłodzić.

mazurek, mazurki, mazurek czekoladowy, mazurek z czekoladą, mazurek na kruchym cieście, mazurki przepisy, mazurek przepis, przepis na mazurek, przepis na mazurka

Smacznego!

2 komentarze: