sobota, 10 listopada 2012

Kluski ziemniaczane Babci Reginy

Witajcie!
Na facebooku pytałam Was o smaki dzieciństwa. Niestety niezbyt chętnie się wypowiadaliście. Jednakże przez to pytanie nabrałam ochoty na przygotowanie mojego dania z dzieciństwa. Kluski ziemniaczane, bo o nich mowa, były przysmakiem głównie na wsi. Jest to proste danie, ale bardzo smaczne. Nauczyłam się je przygotowywać dzięki mojej kochanej Babci Reginie. Kiedyś poprosiłam ją o przepis, ale w odpowiedzi usłyszałam: "kochanie, wszystko na oko". Postanowiłam więc towarzyszyć Babci w kuchni i nauczyłam się:) 

Czas przygotowania - około godziny. Podane niżej składniki wystarczą na przygotowanie klusek dla dwóch osób.

kluski, kluchy, dania z ziemniaków,kluska, domowe kluski, wiejskie kluski

Potrzebujemy:
- boczek,
- cebula,
- sól,
- 5 dużych ziemniaków,
- mąka.

Cebulę i boczek smażymy (według uznania). Odstawiamy na bok. Następnie nalewamy wody w duży garnek i doprowadzamy do wrzenia. Wodę solimy (około 1 łyżka stołowa).
Ziemniaki obieramy i ścieramy na tarce o małych oczkach. Odsączamy nadmiar wody z ziemniaków. Następnie solimy (według uznania, lepiej nie za dużo- zawsze możemy dosolić na talerzu). Stopniowo wsypujemy mąkę i mieszamy. Gdy ziemniaki z mąką zaczną stawiać mocny opór to znak, że nie należy już dosypywać mąki. 
Teraz potrzebna będzie drewniana deska do krojenia lub specjalny przyrząd do formowania klusek. Osobiście wolę formować je tradycyjnie za pomocą deski. Tak więc opieramy deskę o garnek z wrzącą wodą. Oblewamy ją delikatnie wrzątkiem przy pomocy łyżki, by ciasto ziemniaczane nie przyklejało się. Następnie rozsmarowujemy masę na desce i przystępujemy do "wykrawania" klusek. Postarajcie się działać dość energicznie.
Kluski muszą się zagotować. Aby sprawdzić czy są gotowe wystarczy wyłowić jedną lub dwie, opłukać w zimnej wodzie i posmakować. Jeśli nadal są surowe pozostawmy je w gotującej się wodzie jeszcze przez około 3-5 minut. 
Gdy kluski będą gotowe wylewamy je na durszlak i opłukujemy zimną wodą. Następnie dodajemy na patelnie i podsmażamy około 2 minuty.
Gotowe! Proste prawda? Powodzenia.
Życzę smacznego :)

kluski, domowe kluski, z ziemniaków, ziemniaczane kluski

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz