środa, 14 listopada 2012

Portugalskie wina

Witam! 
Poznaliście już szeroką gamę win włoskich. Nadszedł czas na kolejne wina, za którymi bardzo przepadam a mianowicie wina portugalskie. 
Myśląc- Portugalia- zazwyczaj wszyscy mają przed oczyma porto, czyli najsłynniejsze wzmacniane wino.
Portugalskie prawo mówi, że porto to wino czerwone lub białe z regionu Alto Duoro, wzmocnione poprzez dodanie podczas fermentacji spirytusu winnego pochodzącego z tego samego regionu. Porto zawdzięcza swój charakter łupkowej glebie, na której rośnie winorośl. Promocja wina na światową skalę zaszła dzięki angielskim kupcom.
W składach winnych (loges), umiejscowionych w Porto degustuje się wino i klasyfikuje na różne kategorie. Porto z podanym rocznikiem albo "vintage" pochodzi z jednego winobrania w bardzo udanym roku, leżakuje potem w butelkach co najmniej piętnaście lat, by osiągnąć pełnię. Wszystkie inne to kupaże dojrzewające w dębowych beczkach- najmłodsze to "ruby", starsze "tawny".  

Największe firmy produkujące portugalskie wino to:
1. Graham's- produkuje 120 tys. butelek rocznie
2. Dow's- produkuje 120 tys. butelek rocznie
3. Fonesca Guimaraens- produkuje 60 tys. butelek rocznie
4. Taylor's- produkuje 60 tys. butelek rocznie
5. Croft- produkuje 40 tys. butelek rocznie
6. Quinta do Noval- produkuje 10 tys. butelek rocznie

Główne szczepy winorośli uprawianych w Portugalii to: baga, periquita, touriga francesca, touriga nacional, trincadeira. W rankingu światowym wina portugalskie zajmują 8 miejsce.


(Na podstawie: Wyjątkowe wina. Największe wina świata)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz