wtorek, 6 listopada 2012

Włoskie wina - inne regiony

Kolejny, trzeci region winiarskich Włoch - Veneto, rozciąga się pomiędzy Weroną a Wenecją. Z tego terenu znane są cztery wina. Jednym z nich jest białe soave, wytrawne, ale łagodne wino. Pozostałe to lekkie, wytrawne wina czerwone: valpolicella, bardolino, valpentena. 

Friuli to mały region górski przy granicy z Austrią i Słowenią. Jest szczególnie znany ze świeżych i owocowych win czerwonych. 

Na południe od Toskanii, w Umbrii, pierwsze miejsce zajmuje orvieto- białe wytrawne lub półwytrawne wino, wytwarzane z wielu odmian winorośli. 

W centralnym masywie Apeninów, na ziemiach Abruzji, produkuje się czerwone montepulciano oraz trebbiano. 

Pozostaje jeszcze Kampania wytwarzająca słynne wino falerneńskie, które pijali Pliniusz i Horacy oraz Sycylia słynąca ze słodkiej, bursztynowej marsali i także słodkiej malvasia delle lipari.

Od granicy ze Szwajcarią aż do stoków Etny, od Werony do Neapolu i od Sycylii do Kalambrii oferta win włoskich jest ogromna. Główne szczepy winorośli to: barbera, cabernet sauvignon, chardonnay, malvasia, merlot, montepulciano, muscat, nebbiolo, pinot grigio, sangiovese, trebbiano. W rankingu światowym włoskie wina zajmują drugie miejsce. Zatem sięgajcie po nie i delektujcie się ich doskonałością oraz wyrazistym smakiem.


(Na podstawie: Wyjątkowe wina. Największe wina świata)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz